top of page
Szerző képeÜgyvédet keresek

Hogyan érdemes ügyvédet keresni válóperhez?

A válóperhez megfelelő ügyvéd kiválasztása fontos lépés, amely jelentősen befolyásolhatja a válás kimenetelét és az egész folyamat gördülékenységét. Íme néhány tanács, hogyan érdemes ügyvédet keresni válóperhez:


1. Specializáció kérdése

Válassz olyan ügyvédet, aki családjogra és válóperekre specializálódott! A családjogi ügyvédek szélesebb körű ismeretekkel rendelkeznek a válással kapcsolatos összetett kérdésekben, beleértve a gyermekelhelyezést, vagyonmegosztást és egyéb járulékos kérdéseket.




Tárgyalóteremben négy ember ül egy megbeszélésen


2. Tapasztalat és szakértelem

Keress tapasztalt ügyvédet, aki jártas a válóperekben! A gyakorlott ügyvéd hatékonyabban tudja képviselni az érdekeidet és segíthet elkerülni a potenciális buktatókat. A tapasztalt ügyvéd előre gondolkodik, és elébe megy a kérdéseknek: érzelmileg és technikailag is hamarabb képes felkészíteni a nehéz helyzetekre, így összességében könnyebb és rövidebb eljárást eredményezhet a vele való együttműködés.



3. Ajánlások és vélemények

Kérj ajánlásokat ismerősöktől, családtagoktól, vagy keress online véleményeket korábbi ügyfelektől!  Ez segíthet képet alkotni az ügyvéd munkájáról és megbízhatóságáról. Az online véleményeket érdemes előnyben részesíteni, mivel reálisabb képet festenek az adott jogászról: minden ügy más és más, és aki egy barátunk vagy családtagunk ügyében profin járt el, még nem biztos, hogy a mi esetünkben is hasonlóan gyakorlott lesz. Minél több referenciához férünk hozzá, annál pontosabb képet kapunk az adott szakember erősségeiről.



4. Konzultáció

Mielőtt véglegesen döntesz, egyeztess időpontot egy személyes konzultációra! Ez lehetőséget ad arra, hogy felmérd, mennyire tudsz együttműködni az ügyvéddel, és hogy az ügyvéd mennyire érti meg a helyzetedet és céljaidat. Noha a jogász szakmában az éles elme, a jogi ismeretek a siker elsődleges záloga, egy válóperes ügyben kiemelten fontos, hogy olyan ügyvéded legyen, akivel könnyen megtalálod a hangot, és együttérzéssel tudja képviselni ügyedet.



nő figyel egy asztalnál ülve két másik nőre egy megbeszélésen



5. Kommunikációs készségek

Válassz olyan ügyvédet, aki világosan és érthetően kommunikál, türelmesen válaszol a kérdéseidre, és részletesen elmagyarázza a jogi folyamatokat.



6. Díjazás és költségek

Tisztázd előre az ügyvédi díjakat és a várható költségeket! Néhány ügyvéd fix díjat számol fel, mások óradíjban dolgoznak. Fontos, hogy ez átlátható legyen az együttműködés kezdetétől. A legtöbb ügyvéd egyedi árat fog megadni, amire az első konzultáció után kerül sor.


Részletesen a válóper ügyvédi munkadíjakról ebben a cikkünkben készítettünk összefoglalót: Válóper árak 2024


FONTOS: Várhatóan már az első konzultáció is pénzbe fog kerülni - ez a legtöbb esetben óradíjas és 1-2 óra hosszát tart. A legtöbb ügyvéd előre be fogja kérni a rendelkezésre álló dokumentumokat vagy a helyzet ismertetését, és már felkészülve érkezik a találkozóra.



7. Ügyvédkeresők használata

Használj online ügyvédkeresőket! Mivel a jogász szakma kamarai tagsághoz kötött, és a kamara nagyon szigorúan szabályozza - és ellenőrzi is - az ügyvédi tevékenységeket, így a Magyar Ügyvédi Kamara illetve a Budapesti Ügyvédi Kamara hivatalos keresői jó kiinduló pontot adhatnak. Ezekben szakterület szerint is lehet keresni, de sajnos egy hosszan listázott névsoron kívül nem sokat tudunk meg az ügyvédekről. Így ezeket a keresőket inkább ellenőrzés, mint tényleges ügyvéd keresés céljára érdemes használni.

Az ügyvédetkeresek.hu oldalon arra törekszünk, hogy olyan ügyvéd keresőt fejlesszünk, melyben az ügyedre legalkalmasabb, szimpatikus ügyvédet pár kattintással megtalálhatod.


Keress ügyvédeink között: Ügyvédeink



Üzletasszony munka közben az asztalánál jegyzetel


8. Személyes benyomás

Bízz az ösztöneidben! Válassz olyan ügyvédet, akivel kényelmesen érzed magad, és akiben megbízol. A válás érzelmileg megterhelő folyamat, ezért fontos, hogy az ügyvéded támogató és empatikus legyen.


💡 TIPP: Az ügyvédetkeresek.hu oldalon nem csak az adott ügyvéd vagy ügyvédi iroda szakterületei szerint tudsz keresni. Olvasd el ügyvédeink személyes bemutatkozását, ügyfeleik visszajelzéseit és értékeléseit. Beszélj ügyvédeinkkel telefonon! 



9. Megközelítés és stratégia

Kérdezd meg az ügyvédet a váláshoz való hozzáállásáról és a javasolt stratégiáról! Győződj meg róla, hogy ez összhangban van a céljaiddal és értékrendeddel.


Érdeklődj az alternatív vitarendezési módszerekről, mint például a mediáció vagy az arbitrázs, ha úgy érzed, hogy ezek hasznosak lehetnek a helyzetedben.

10. Elérhetőség és rendelkezésre állás

Válassz olyan ügyvédet, aki elérhető és válaszol a kérdéseidre ésszerű időn belül! Ez különösen fontos lehet a válóper során felmerülő sürgős kérdések esetén.



A legjobb válóperes ügyvédek





Összefoglalás

A megfelelő válóperes ügyvéd kiválasztása gondos mérlegelést igényel. Fontos, hogy olyan szakembert válassz, aki nemcsak szakmailag kompetens, de emberileg is támogatni tud ebben a nehéz időszakban. Ne feledd, hogy a jó ügyvéd segíthet minimalizálni a konfliktusokat és elősegítheti a lehető legjobb megoldást mind neked, mind a családod számára.



Gyakori kérdések válóperes ügyek kapcsán

1. Mennyi ideig tart egy válóper?

A válóper időtartama nagymértékben függ a felek közötti megállapodás mértékétől és az ügy bonyolultságától. Ha a felek minden kérdésben meg tudnak állapodni, a válás akár néhány hónap alatt is lezajlódhat. Amennyiben azonban vitás kérdések merülnek fel, a folyamat akár évekig is elhúzódhat.


2. Milyen költségekkel kell számolnom a válóper során?

A válóper költségei közé tartoznak az ügyvédi díjak, a bírósági illetékek és esetleges szakértői díjak. Az ügyvédi díjak óradíjasak vagy fix árasak lehetnek, és a teljes költség nagymértékben függ az ügy bonyolultságától és az eljárás hosszától. Érdemes az ügyvéddel előre tisztázni a várható költségeket.


3. Hogyan oszlik meg a közös vagyon a válás során?

A közös vagyon megosztása a házasság alatt szerzett vagyon egyenlő elosztásán alapul. Azonban a megosztás módját befolyásolhatják a házastársak közötti megállapodások és a bírósági döntések. Fontos, hogy minden vagyonelemet pontosan számbavegyenek és értékeljenek.


4. Mi a helyzet a gyermektartással és a gyermekelhelyezéssel?

A gyermekelhelyezés és a gyermektartás kérdéseit a bíróság döntése alapján rendezik, a gyermekek érdekeit szem előtt tartva. A bíróság figyelembe veszi a gyermekek életkörülményeit, a szülők anyagi helyzetét és a gyermekekkel való kapcsolatukat. A gyermektartás összegét a szülők jövedelmi viszonyai és a gyermekek szükségletei alapján határozzák meg.


5. Kell-e személyesen megjelennem a bíróságon?

Igen, a válóperes eljárás során legalább egyszer szükséges személyesen megjelenned a bíróságon. A bíróság előtt történő megjelenés kötelező, hogy a bíró meghallgathassa a feleket és eldönthesse az ügyet. Az ügyvéded azonban sok adminisztratív teendőt átvállalhat, és a tárgyalásokon is képviselhet téged.


6. Mi a teendő, ha a házastársam nem akar válni?

Ha a házastársad nem akar válni, akkor is kezdeményezheted a válást. Ebben az esetben a bíróság dönt a válásról, miután meghallgatta mindkét felet és megvizsgálta a bizonyítékokat. A válás ilyen esetben hosszabb és bonyolultabb lehet.


7. Hogyan kezeljem a közös hitelt vagy jelzálogot a válás során?

A közös hitel vagy jelzálog kezelése a válás során külön megegyezést igényel. A feleknek meg kell állapodniuk a hitel visszafizetésének módjáról, vagy arról, hogy ki marad a közös ingatlanban és ki fizeti tovább a hitelt. A bankkal is egyeztetni kell a hitelszerződés módosításáról.


8. Mit tehetek, ha nem tartja be a házastársam a bírósági döntést?

Ha a házastársad nem tartja be a bírósági döntést, jogi úton kérheted a döntés végrehajtását. Fordulhatsz az ügyvédedhez, aki segíthet a végrehajtási eljárás megindításában, vagy a bírósághoz, hogy kényszerítsék ki a döntés betartását.


9. Van-e lehetőség közvetítésre a válóper során?

Igen, a közvetítés (mediáció) egy lehetőség a válóper során, amely segíthet a feleknek megegyezni a vitás kérdésekben. A mediáció során egy semleges közvetítő segít a kommunikációban és a megállapodás elérésében. Ez gyakran gyorsabb és kevésbé költséges megoldás lehet, mint a bírósági eljárás.


10. Mikor válik véglegessé a válás?

A válás akkor válik véglegessé, amikor a bíróság jogerős ítéletet hoz. Ez általában a tárgyalás után néhány héttel történik meg, amikor a felek megkapják a bírósági határozatot. A jogerős ítélet után a házasság hivatalosan is megszűnik.


bottom of page