Az élet számos váratlan helyzetet produkálhat, amikor jogi segítségre lesz szükséged. Legyen szó büntetőügyről, polgári perről, válásról vagy akár csődeljárásról, az ügyvéd kiválasztása döntő fontosságú lehet. Az alábbi kérdések segítenek abban, hogy a legjobb döntést hozd meg, és elkerüld a gyakori hibákat, amelyek mások már elkövettek.
1. Milyen tapasztalattal rendelkezik az ügyvéd az adott jogterületen?
Fontos tudni, hogy az ügyvédnek van-e tapasztalata az adott jogterületen, például ingatlan adásvételi szerződések esetén vagy egy válóperben. Általában egy-egy ügyvédi iroda vagy egyéni ügyvéd több szakterületen vállal feladatokat, hiszen mindenre ki van képezve. De szinte minden ügyvédnek van egy vagy két specialitása: olyan terület, amiben elmélyültek az ismeretei, amiben a legtöbb ügyet vállalja. Érdemes kideríteni, mi ez!
2. Milyen költségekre számíthatok?
Kérdezd meg az ügyvédet a díjazásáról, beleértve az ügyvédi díjazáson kívül felmerülő további költségeket, mint például a bírósági illetékek vagy szakértői díjakat is. Náha egy-egy illeték csak párezer forint, máskor a pertárgy értékének x %-a, ami bizony akár milliós nagyságrend is lehet. Jó, ha ezekkel pontosan tisztában vagy!
⚖️ Letéti számla: Ha az ügy természete megkívánja, érdeklődj, hogy szükséges-e, hogy mindig legyen egy bizonyos összeg a letéti számlán. Ez segít elkerülni a meglepetéseket, amikor újabb összeget kérnek Tőled.
3. Órabérben vagy fix díjban dolgozik?
Nyilván fontos tudnod, hogy az ügyvéd órabérben vagy fix díjban dolgozik-e. A fix díj előnye, hogy előre tudod majd, mennyibe fog kerülni az ügy annak lezárultáig. Az órabér viszont rugalmasabb lehet és arányosabb a szükséges munkához képest.
💡 TIPP: Kérdezd meg, hogy lehet-e részletekben fizetni az ügyvédi díjat. Ez különösen fontos lehet, ha hosszabb ideig tart az ügy.
4. Mennyi időt vesz igénybe az ügyintézés?
Fontos tudni, hogy az ügyvéd mennyi idő alatt tudja elintézni az ügyet, különösen, ha határidők vannak - akár a te részedről, akár a bíróság vagy eljáró hatóság részéről.
5. Ki fog dolgozni az ügyeden?
Fontos, hogy az ügyvéd személyesen foglalkozik-e az ügyeddel, vagy egy (junior) asszisztensre bízza azt. Vannak olyan rutineljárások, amik inkább adminisztratívak, és ez igazán nem is fog számítani, azonban más esetekben megnyugtatóbb aközvetlen kapcsolat a tapasztalt jogásszal. Ismerd meg azt a személyt, akivel közvetlenül együtt fogsz dolgozni, és derítsd i, mennyire szimpatikus vagy milyen tapasztalatokkal rendelkezik az illető.
6. Rendszeres a kapcsolattartás?
Fontos, hogy rendszeresen tájékoztassanak Téged az ügyed állásáról. Kérdezd meg, hogy hetente, kéthetente vagy havonta várható-e valamilyen információcsere, milyen gyakorisággal várhatóak hírek az ügyed előremeneteléről. Azt is megkérdezheted, milyen gyakran érdemes neked érdeklődnöd, és kinél teheted azt meg - ez is sokat el fog árulni arról, hogy mekkora figyelmet kap majd az ügyed az adott ügyvéd asztalán.
8. Hogyan fognak kommunikálni velem az ügy során?
Kérdezz rá, hogy elsősorban milyen csatornákon fognak tájékoztatni (telefon, e-mail, személyes találkozók). Ez fontos lehet abból a szempontból is, hogy mennyire és mikor kell elérhetőnek lenned.
9. Milyen dokumentumokra lesz szükség?
Kérdezd meg, hogy milyen dokumentumokat kell előkészítened, és milyen formátumban kell azokat benyújtanod és kinek. Az iratanyag összeállítása akár napokat is igénybe vehet egy bonyolultabb ügy esetén, és ez bizony rád háruló feladat. Jó, ha tudsz vele kalkulálni, hogy mikor kell erre időt szakítanod.
10. Milyen rossz tapasztalatokat szereztek a jogászaid korábban?
Kérd meg az ügyvédet, hogy meséljen el néhány rossz tapasztalatot az ügyfeleivel. Ez segít megérteni, hogy milyen problémák merülhetnek fel, és hogy az adott ügyvédi iroda hogyan kezeli azokat.
11. Milyen kockázatokkal és buktatókkal kell számolni?
Az ügyvédnek - kérdés nélkül is - fel kell vázolnia az esetleges kockázatokat és buktatókat, amelyek az ügy során felmerülhetnek.
12. Milyen jogszabályok vonatkoznak az ügyemre?
Kérdezd meg, hogy mely jogszabályok és rendeletek vonatkoznak az adott ügyre, és hogyan befolyásolják az ügy kimenetelét.
13. Milyen stratégiát javasolnak az ügy megoldására?
Érdeklődj az ügyvéd által javasolt stratégiáról és annak lépéseiről.
+1. Nyitott az együttműködésre?
Fontos, hogy az ügyvéd nyitott legyen mások véleményére és tanácsaira. Olyan ügyvédet keress, aki hajlandó meghallgatni és figyelembe venni az észrevételeidet.
+2: Hogyan kezeli a váratlan helyzeteket vagy sürgős ügyeket?
Jó tudni, hogy az ügyvéd mennyire rugalmas és elérhető sürgős esetekben.
+3: Valódiak az online vélemények?
Győződj meg arról, hogy az ügyvéd online véleményei valósak. Keress olyan véleményeket, amelyek valódi nevekkel vannak ellátva, és ha lehetséges, beszélj azokkal, akik a véleményeket írták!
💡 Az ügyvédek a Magyar Ügyvédi Kamara etikai kódexének értelmében saját honlapjukon nem tüntethetnek fel referenciákat, és nem nevezhetnek meg korábbi ügyfeleket. Ezért olyan nehéz egy-egy ügyvéd sikereit (referenciáit) lekövetni vagy ellenőrizni.
Ezek a kérdések segíthetnek abban, hogy jobban megismerd az ügyvédet, és megalapozott döntést hozz. Ne feledd, hogy egy jó ügyvéd kiválasztása kulcsfontosságú az ügy sikeréhez.
Ha további tanácsokra van szükséged, ne habozz felvenni a kapcsolatot ügyvédeinkkel, akikről valós értékeléseket és referenciákat olvashatsz!