Az első találkozás az ügyvéddel fontos lépés egy jogi ügy elindításában. Nézzünk néhány dolgot, amire érdemes előre felkészülni, amit mindenképp meg kell kérdezni, és ami garancia arra, hogy megelégedéssel távozzunk az első konzultációról.
Azonosítás és személyes adatok
Az ügyvéd köteles elvégezni az ügyfél azonosítását a megbízási szerződés megkötése előtt (kivéve a kizárólag jogi tanácsadásra vonatkozó eseteket). Ezért vigyük magunkkal a személyazonosító okmányainkat (személyi igazolvány, lakcímkártya).
Dokumentumok és információk előkészítése
Az ügyvédnek az első találkozáskor a legfontosabb, hogy az ügyfél jól érthetően össze tudja foglalni az ügy előzményeit és a tényeket. Érdemes előre összegyűjteni és magunkkal vinni minden releváns dokumentumot az üggyel kapcsolatban, még azokat is, amelyekről úgy gondoljuk, hogy nem fontosak. Minden apró részletnek lehet jelentősége.
Persze nem elvárható, hogy az ügyvéd többszáz oldalnyi iratot olvasson át ott helyben, vagy előre - főleg egy bonyolultabb ügy kapcsán. Ezt ne is várjuk. De a kéznél levő tényadatok sokat segíthetnek egy-egy kulcskérdés azonnali megválaszolásában: ha például számít az, hogy eltelt-e egy adott esemény óta 30 nap vagy egy teljes év, vagy elértünk-e egy adott összeghatárt vagy yem valamilyen tényező kapcsán. Ha ezeket azonnal és megbízható forrásból tudod az első ügyvédi konzultáción, akkor könnyebben kapsz konkrét válaszokat, és kevesebb “talán”-nal távozol a végén.
Az ügy összefoglalása
Készüljünk fel arra, hogy tömören és érthetően el tudjuk mondani az ügy lényegét. Az ügyvéd irányítani fogja a beszélgetést kérdésekkel, de fontos, hogy mi magunk is tisztában legyünk a főbb pontokkal.
Kérdések előkészítése
Gondoljuk át előre, milyen kérdéseink vannak az üggyel, a jogi folyamattal vagy az ügyvéd tapasztalatával kapcsolatban. Ne féljünk kérdezni, ez segít tisztázni a helyzetet és megalapozza a bizalmat.
Ha vannak benned kérdések, vagy lehetséges forgatókönyvek a fejedben, szedd össze őket előre, jegyzetelj akár már napokkal a találkozó előtt, folyamatában! Kérdezz meg mindent, ami érdekel, mondd el, hogy mi miért jutott eszedbe. Ez segíthet az ügyvédnek is megismerni a te szempontjaidat, céljaidat az ügyben.
Költségek és díjak tisztázása
Az első ügyvédi konzultáció gyakran ingyenes, de érdemes ezt előre tisztázni! Kérdezzünk rá a várható költségekre, díjakra és a fizetési feltételekre. Fontos, hogy ezeket írásban is rögzítsétek - ha szerződéskötésre kerül a sor - a későbbi félreértések elkerülése érdekében.
Az első ügyvédi konzultáció díja
Az első ügyvédi konzultáció díja - ha van - általában fix összeg: a legtöbb esetben 10-35,000 Ft közötti.
Azonban egy fizetős konzultáció nem általános tájékoztatás egy adott ügytípusról, hanem a legtöbb esetben már az iratanyag és a tényállás megismerését követően, konkrét tanácsadás mentén zajlik: Ilyen esetben az ügy leírása és tisztázása már a találkozó előtt megtörténik, és a személyes találkozó alkalmával részletekbe menően kerülnek megválaszolásra az üggyel kapcsolatos kérdések.
Hogyan dönts az ügyvédi konzultáció díjáról?
Ha például válni készülsz, és szeretnéd átlátni a válás menetét, lépéseit, akár egy 15-20 perces ingyenes jogi tanácsadás is jól jöhet számodra. De ha konkrétan az érdekel, hogy a saját esetedben a házzal, a gyerekekkel és egyéb tényezőkkel hogyan érdemes számolni, hogy neked kell-e beadni a keresetet vagy a házastársadat érdemes megvárni, hogy mi a legjobb stratégia, hogy a lehető legjobban jöjj ki az egyébként is stresszes és megterhelő szituációból, akkor mindenképp érdemes konzultációs díjjal számolni, és hosszabb, akár 1-2 órás első megbeszélést egyeztetni az ügyvéddel!
💡 TIPP: Különösen kényes vagy speciális helyzetekben, vagy nagyértékű perek esetén akár számolj többszöri konzultációs díjjal és beszélj több ügyvéddel is! Biztos, hogy megéri!
Konzultálj ügyvédeinkkel!
Ügyvédeink készséggel állnak rendelkezésedre, ha kérdésed van!
Nézd meg szakértőinket: Ügyvédeink vagy küldd el kérdésedet úgy, hogy minden ügyvédünk megkapja, és a leghozzáértőbb kolléga fog jelentkezni nálad a válaszokkal!
Nyitott és őszinte kommunikáció
Legyünk őszinték és nyíltak az ügyvéddel! Ne hallgassunk el fontos részleteket, még ha kellemetlenek is. Az ügyvédnek teljes képet kell kapnia a helyzetről, hogy hatékonyan tudjon segíteni, és kiderítse, mi a számodra legkedvezőbb jogi kimenetel az adott ügyben.
Még egy egyszerű ingatlan adásvételi szerződés megírása esetén is lehetnek apró dolgok, amik befolyásolhatják az illetékfizetés körülményeit vagy a kényelmes be- és kiköltözést, bizonyos garanciák biztosítását.
Jó, ha együtt képesek vagytok mindenre gondolni!
Jegyzetelés
Érdemes jegyzetelni a megbeszélés során elhangzott fontos információkat, tanácsokat. Ez segít később felidézni a részleteket és a következő lépéseket.
Elvárások tisztázása
Beszéljük meg az ügyvéddel, mit várhatunk az ügytől, milyen lehetséges kimenetelei lehetnek, és milyen időkeretre számíthatunk.
Titoktartás és bizalom
Az ügyvéd-ügyfél kapcsolat a bizalmon alapul. Az ügyvédet titoktartási kötelezettség terheli, így nyugodtan megoszthatjuk vele az ügy minden részletét.
Az első találkozás az ügyvéddel nem kell, hogy stresszes legyen. Ha felkészülten érkezünk és nyitottak vagyunk az együttműködésre, az nagyban hozzájárul az ügy sikeres kezeléséhez és a hatékony jogi képviselethez.
Mire figyeljünk az első találkozón?
Ne felejtsük el: az első találkozó az ügyvéddel rendkívül fontos, mert ekkor dönthetjük el, hogy megfelelő-e számunkra az adott szakember. Amire különösen figyeljünk oda:
Szakértelem és tapasztalat: Az ügyvéd jogi szakértelme és múltbeli tapasztalatai alapvető fontosságúak.
Kommunikációs készségek: Az ügyvéd kommunikációs stílusa, elérhetősége és az ügyfélhez való hozzáállása legalább annyira fontos tényező, mint a szakmai tudása. Hiába jó szakember valaki, ha nem értünk szót vele, nem egy nyelvet beszélünk.
Költségek és díjak: Az ügyvédi díjak és költségek átláthatósága és ésszerűsége segít elkerülni a későbbi meglepetéseket. Ne féljünk tisztán és nyíltan rákérdezni az ügyvéd munkadíjára, óradíjára, egyéb illetékekre, járulékos költségekre.
Kérdések, amelyeket érdemes feltenni
Az első találkozón érdemes feltenni néhány fontos kérdést, amelyek segítenek a döntés meghozatalában:
Tapasztalat az adott területen: Az ügyvéd tapasztalata az adott jogi területen: milyen hasonló ügyei voltak, és azoknak mi lett a végkimenetele?
Referenciák: Korábbi ügyfelek véleménye és referenciái jó támpontot adhatnak. Noha az ügyvéd nem adhatja ki ügyfelei nevét, árulkodó lehet, hogy hogyan beszél korábbi hasonló esetei kapcsán ügyfeleiről. A Google értékelések között lehet, hogy találunk majd referenciákat, értékeléseket az adott iroda vagy ügyvéd korábbi eseteiről - ezeket érdemes ellenőrizni.
Stratégia és megközelítés: Az ügyvéd javasolt jogi stratégiája és megközelítése az ügy kezelésére: kérjük meg az ügyvédet, hogy foglalja össze, milyen stratégiát javasol akkor az esetünkben, mik a lépések, és milyen kimenetelei lehetnek az ügynek. Ez segít átlátni, hogy mi vár ránk, ráadásul ha több ügyvéddel konzultálunk az ügyünkről, mielőtt valamelyikkel szerződést kötnénk, akkor a stratégia összefoglalását könnyen össze fogjuk tudni hasonlítani, és könnyebben el tudjuk dönteni, kivel szeretnénk dolgozni hosszú távon.
Szerződéskötés az ügyvéddel
Mit tartalmazzon a szerződés?
Az ügyvéddel kötött szerződés részleteinek alapos átvizsgálása elengedhetetlen:
Díjak és költségek: Az ügyvédi díjak és költségek részletei, valamint a fizetési feltételek.
Feladatok és felelősségek: Az ügyvéd és az ügyfél közötti feladatok és felelősségek egyértelmű meghatározása.
Időtartam és határidők: Az ügy jogi eljárásainak időtartama és a fontos határidők meghatározása.
A szerződés felülvizsgálata
A szerződés átláthatósága és érthetősége alapvető fontosságú:
Átláthatóság: A szerződés minden pontja legyen világos és érthető. Ha valamit nem értünk, kérdezzünk vissza, kérjük az adott pont egyértelműsítését, átfogalmazását!
Jogi tanácsadás: Az ügyvéd nyújtson részletes jogi tanácsokat a szerződés kapcsán, és válaszoljon minden kérdésünkre. Ha több kétséggel jövünk el az ügyvédtől, mint ahány kérdéssel megérkeztünk, ne legyünk restek másik ügyvéddel is konzultálni!
Az első találkozás az ügyvéddel nagyon sok funkciót tölt be: megismered a személyt, felméred szaktudását, kideríted az együttműködés lehetőségeit, és jogi információkat szerzel a saját ügyed kapcsán. Használd ki a lehetőséget, készülj fel rá jó előre, szedd össze a kérdéseidet és gondolataidat! Az ügyvéd csak “hozott anyagból” tud dolgozni, csak arra tud támaszkodni, amit te megosztasz vele! Az első találkozás legalább akkora munka számodra, mint számára: ne csak az ügyvédi konzultációs díjjal, de a befektetett időddel is kalkulálj!