A jogi rendszerben való eligazodás kihívást jelenthet, különösen azok számára, akik korábban még nem találkoztak jogi kérdésekkel. Legyen szó családjogi ügyről, szellemi tulajdon védelméről vagy bérleti vitáról, a megfelelő ügyvéd kiválasztása létfontosságú. Olvasd el útmutatónkat, amely segít ebben a folyamatban, egy gyakorló ügyvéd által megosztott hasznos tanácsok alapján.
1. lépés: Határozd meg a jogi igényeidet!
Az első és legfontosabb lépés annak megértése, hogy pontosan milyen jogi problémával állsz szemben. A jog szerteágazó és sokfelé szakosodott, ezért fontos tudni, hogy az ügyed családjog, szellemi tulajdonjog, büntetőjog vagy más jogterület alá tartozik. Ez lesz a legfontosabb első lépés, hogy aztán hatékonyan tudj ügyvédet keresni.
Olvasd el útmutatónkat, hogy megtaláld a neked megfelelő jogi szakágat: Milyen szakágakban tevékenykednek az ügyvédek Magyarországon?
2. lépés: Szűkítsd le a keresést a specializációra!
Miután tisztában vagy a szükséges jogterülettel, célzottan keress ügyvédet! Például ne csak „ügyvédek Budapesten” keresésre támaszkodjon, hanem használja a „budapesti családjogi ügyvéd” kifejezést, hogy pontosabb találatokat kapj!
Ha arra keresel, hogy “jó ügyvéd Budapest”, egy csomó ügyvédet fogsz találni, akik adásvételi szerződéseket kötnek, védelmet látnak el vagy szabadalmi ügyekkel foglalkoznak. De ha arra keresel - akár az interneten, akár az ismerőseidet megkérdezve -, hogy “legjobb családjogi ügyvéd” máris sokkal jobb ajánlásokat fogsz kapni.
3. lépés: Ismerd meg az ügyvédi irodákat és egyéni gyakorlókat
Az ügyvédek különböző méretű és struktúrájú irodákban dolgoznak – az egyéni gyakorlóktól a nagy ügyvédi irodákig. A választás függ az eseted bonyolultságától, a pénzügyi lehetőségeidtől és személyes preferenciáidtól is:
Nagy ügyvédi irodák: Általában felkészültek arra, hogy nagyvállalatokat szolgáljanak ki, széleskörű jogi szolgáltatásokat kínálnak többféle jogi szakterületen.
Egyéni gyakorlók és kisebb irodák: Gyakran specializálódnak bizonyos területekre és személyesebb szolgáltatást nyújtanak. Magyarországon gyakori, hogy egy egyéni ügyvéd idővel bővíti irodáját, és maga mellé vesz második, harmadik ügyvédet, ügyvédjelölteket. A kollégák érkezhetnek azonos szakterületről - és akkor nagyon erős specializációval rendelkező irodaként működnek -, vagy a vezető ügyvéd szakterületét kiegészítő területről: pl. társasági jogban jártas ügyvéd mellé betársul egy szellemi jogokban nagyon profi ügyvéd, aki védjegyek és szabadalmak bejegyzésével foglalkozik.
Ha egy ügyvéd honlapját megtaláltuk, még lehet, hogy valójában egy kis ügyvédi irodát találtunk.
Érdemes megkeresni a munkatársak oldalt vagy elolvasni a leírást. Ha az ügyvéd folyamatosan fejlődött egyéni joggyakorlóból kis ügyvédi irodává, félrevezető lehet, hogy csak ő van kiemelten megnevezve, de lehet, hogy további 3-6 ügyvéd dolgozik vele egyenrangúan.
4. lépés: Az ügyvéd képzettségének és tapasztalatának értékelése
Fontos figyelembe venni az ügyvéd specializációját, valamint azt, hogy polgári vagy büntető ügyekkel foglalkozik-e. Ez a specializáció befolyásolja az ügy kezelési stratégiáját, és hogy egyáltalán el fogják-e vállalni az ügyedet.
Nem tudod, mit jelent a polgári jog kifejezés? Olvasd el itt: Milyen szakágakban tevékenykednek az ügyvédek Magyarországon?
Gyakori a magyar ügyvédeknél, hogy a teljes polgári jogi palettát gyakorolják, és elvállalnak válópert, cégalapítást és ingatlan adásvételi ügyeket is. De a legtöbb ügyvédnek van egy szakterülete, ami jobban érdekli, amiben elmélyültebb, amiben több tapasztalata van. Ha nagyon speciális és bonyolult ügyünk van egy adott területen, keressünk az adott témában legjobb ügyvédek között. Ha egy “átlagos” adásvételi szerződést szeretnénk íratni, nem ilyen fontos a hosszas válogatás, mivel erre minden ügyvéd “ki van képezve”, és szívesen fogja vállalni ügyünket. Forduljunk a legközelebbi, legszimpatikusabb szakemberhez!
5. lépés: Használjon jogi adatbázisokat és ajánlásokat
A jogi adatbázisok és az ismerősök, barátok vagy szakmai hálózatok ajánlásai felbecsülhetetlen értékűek lehetnek. Magyarországon az ügyvédi kamara ingyenes ügyvédkereső szolgáltatást is nyújt, amely segíthet megfelelő ügyvédet találni.
A Magyar Ügyvédi Kamara nagyon szigorúan szabályozza az ügyvédek versenyszerű hirdetését. Alapvetően arra törekszik aa rendszer, hogy teljesen egyenlő esélyekkel induljanak az ügyvédek, feltételezve, hogy mindannyian pont ugyanolyan hozzáértők és képzettek a képviseletedre. A kereső is ennek megfelelő: csak az ügyvéd nevét és elérhetőségeit adja meg, tájékoztat a szakterületeiről felsorolásszerűen, valamint megadja a felelősségbiztosító nevét.
Csakhogy mi nem az iroda címe alapján szeretnénk ügyvédet választani!
Ezért fejlesztettük ki az ugyvedetkeresek.hu ügyvéd kereső oldalát. Tudjuk, hogy az ügyvéd keresés kulcsa a szükségleteink megfelelő azonosítása, majd a leghozzáértőbb ügyvéd megtalálása. Ugyanakkor az emberi tényező legalább ennyire fontos: ha nem értünk szót az ügyvéddel, és nem tudunk neki bizalmat szavazni, akkor a legjobb szakember sem lesz alkalmas a feladatra.
Olvass ügyvédeinkről: győződj meg szakértelmükről, olvass valós ügyfél-visszajelzéseket! Válassz a neked megmegfelelőbb információk alapján, és ne csak egy egyszerű névlistából!
6. lépés: Online források és vélemények ellenőrzése
Sok ügyvédnek és irodának van jól kiépített online jelenléte. Az online vélemények és ajánlások betekintést nyújthatnak szakmai hozzáértésükbe, hatékonyságukba és ügyfélkapcsolataikba.
⚖️ Tudtad? A Magyar Ügyvédi Kamara etikai szabályzata tiltja, hogy az ügyvédek saját honlapjukon értékeléseket tegyenek közzé, vagy ügyfeleiket megnevezzék. Az ugyvedetkeresek.hu oldalon azonban minden ügyvédünkről találsz valós értékeléseket: ebben segítünk neked és az ügyvédeknek is. Tájékozódj felelősséggel!
7. lépés: Kezdeti konzultációk
A legtöbb ügyvéd valamilyen formában biztosít ingyenes kezdeti konzultációt. Ez lehet az első telefonhívás, vagy kezdődhet egy email váltással is. A nulladik lépés mindig az, hogy bemutasd az ügyed, és arról megismerd az ügyvéd véleményét. Kölcsönösen felméritek, hogy az ügyvéd szaktudása és megközelítése összhangban van-e az igényeiddel.
Ehhez azonban fontos, hogy jól át tudd adni az információkat, és valóban a lényeget mondd!
8. lépés: Beszéljetek az árakról!
Az ügyvédek különböző számlázási módszereket alkalmaznak: óradíjakat, sikerdíjat, előleget és fix díjakat. Ezek megbeszélése előre elengedhetetlen a meglepetések elkerülése érdekében.
Olvass ügyvéd árakról itt.
9. lépés: Hozz megfontolt döntést!
Beszélj több ügyvéddel is! Értékeld, ki érti legjobban az igényeidet, ki rendelkezik a legtöbb szaktudással a releváns jogterületen, és ki javasol ésszerű stratégiát az esetedre. Csak te tudhatod, hogy mire van pontosan szükséged. Ha a döntésben bizonytalan vagy, az erős jelöltekkel nyugodtan beszélj még egy körben! Ha ügyed bonyolult és számodra fontos (mint pl. egy válóper) egyáltalán nem mindegy, hogy ki fog végigkísérni az úton! Az emberi tényezők legalább annyira fontosak lesznek, mint a megfizethetőség és a szakértelem.
Összegzés
A megfelelő ügyvéd kiválasztása jelentősen befolyásolhatja jogi utadat és az ügyed sikerességét. A helyes megközelítéssel olyan jogi képviselőt találhatsz, aki nemcsak az eseted bonyolultságát érti, hanem személyes és pénzügyi körülményeidet is figyelembe veszi. Találj olyan ügyvédet, akiben megbízol és akire számíthatsz ebben a gyakran kihívást jelentő folyamatban. A jogi kérdések bonyolultak és stresszesek lehetnek, de a megfelelő képviselővel magabiztosan érsz majd az út végére.