5 alap tipp, hogy jó benyomást kelts a választott ügyvédednél!
Jogos kérdés, hogy vajon az ügyvédek milyen szempontok alapján döntenek arról, hogy mely eseteket vállalják el. Sokan nehezen találnak ügyvédet, aki hajlandó elvállalni az ügyüket, legyen szó akár barátokról vagy saját tapasztalatokról. Az alábbi cikkben bemutatjuk azokat a tippeket és trükköket, amelyek segítségével jobb eséllyel válhat jó ügyféllé, így növelve annak valószínűségét, hogy a kívánt ügyvéd örömmel vállalja az ügyedet.
Hogyan döntenek az ügyvédek az esetekről?
Lance Freiberg védőügyvéd szerint a magánpraxisban dolgozó ügyvédek, különösen a keresett ügyvédek, megválogathatják, hogy mely ügyfelekkel dolgoznak együtt. Nem tűnhet igazságosnak, de az ügyvédek is emberek, és szívesebben dolgoznak olyan ügyfelekkel, akik világosan megfogalmazzák igényeiket és könnyebben kezelhetők. Az ügyvédnek az a célja, hogy segíteni tudjon, és ha úgy látja, hogy egy ügyfél - vagy ügy - nehéz vagy problémás lesz, inkább nem vállalja el az ügyet.
Tippek, hogy jobb esélyekkel indulj
1. Legyen világos, hogy milyen típusú ügyben van szükséged segítségre
Az első lépés, hogy pontosan tisztázd, milyen típusú ügyed van. Az ügyvédek rengeteg hívást kapnak, és sokszor az ügyfelek nem tudják pontosan megfogalmazni a problémájukat. Ha egyértelműen tudod közölni, hogy például ittas vezetés miatt letartóztattak egy adott napon és helyen, és van-e már kilátásba helyezett bírósági tárgyalásod, az nagyban megkönnyíti az ügyvéd döntését. Ugyanez vonatkozik a családjogi ügyekre is, például ha több láthatási időt szeretnél a gyermekeddel.
Mondd ez az ügyvédnek:
- mi történt, mi az apropó (pl. lopás, feljelentés és annak oka, válás, haláleset stb.)
- hol tart az ügy (pl. már történt feljelentés, kitűzték a tárgyalást, keresetet szeretnél beadni, csak mérlegelsz, hogy mik a lehetőségeid)
- mi a célod (pl. szeretnéd behajtani a tartozást, szeretnéd minél hamarabb és egyszerűbben kezelni az öröklést, szeretnél vagyonmegosztást és gyermekelhelyezést)
2. Tudd, hol van a probléma - mármint tényleg, helyileg
Az ügyvédnek gyakran bíróságra kell járnia, így fontos, hogy tisztában legyen azzal, hogy az ügyed melyik vármegyében vagy városban van. Ha például egy budapesti ügyvédet keresel, mert ott élsz, de az ügyed tárgyalása Szegeden lesz, akkor az utazási és időbeli korlátok miatt lehet, hogy nem szívesen vállal majd el az ügyvéd. Legyen világos, hogy az ügyed “hova tartozik”, így az ügyvéd könnyebben tud dönteni.
Mondd ez az ügyvédnek:
- hol laksz
- a partnered/érintett felek székhelye, lakhelye hol van
- ha bűncselekmény történt, az hol történt
- ha kaptál már bármilyen felszólítást, bírósági idézést, tárgyalást jelöltek ki, az melyik bírósághoz tartozik
Az ügyvéd feltehet további tisztázó kérdéseket. Illetve számodra is fontos lehet, hogy az ügyvéd székhelye, irodája hol van - főleg, ha az ügy nem bírósághoz kötött, és a papírok aláírása illetve tárgyalások elsősorban a te ügyvéded irodájában történnek majd.
3. Légy együttműködő és nyitott
Mondd el az ügyvédnek, hogy szeretnél a lehető legjobb ügyfél lenni. Jó, ha előre tájékoztatod, hogy mindenben együttműködsz az ügyvéd elvárásai és szokásos ügymenete szerint: időben válaszol, megadsz minden szükséges információt, amikor arra szükség van. Az ügyvédek olyan ügyfelekkel szeretnek dolgozni, akik hallgatnak rájuk és követik az utasításokat.
Kérdezd meg az ügyvédtől:
- várhatóan milyen okiratokra, papírokra lesz szüksége (ezeket kezd el időben begyűjteni)
- vannak-e formanyomtatványai, dokumentum mintái, ami alapján segítheted a tájékoztatását fontos tényekről, adatokról
- hogyan tudsz előre felkészülni a következő lépésekre
4. Kommunikálj megfelelően
Legyél mindig pontos és megbízható! Ha interjúra, megbeszélésre, tárgyalásra mész egy ügyvédi irodába, érkezz meg időben, és töltsd ki az összes szükséges űrlapot. Az ügyvédek értékelik az ügyfelek pontosságát és megbízhatóságát, és ez növeli az esélyt arra, hogy elvállalják az ügyedet.
Kérdezd meg az ügyvédtől vagy az asszisztensétől:
- Mi a szokásos ügymenet?
- Mikor milyen lépések várnak rád?
- Hogyan készülj fel jól fejben is?
5. Tisztázd a kommunikációs elvárásokat!
Kérdezd meg az ügyvédet, hogy milyen típusú kommunikációt vár el tőled, és mi az, amit te is elfogadhatónak találsz. Például rendben van-e, ha munkaidőn kívül telefonálsz, vagy szabad-e SMS-ben kommunikálni. Mutasd meg, hogy bár krízishelyzetben vagy, igyekszel figyelembe venni az ügyvéd munkáját, munkarendjét is.
Kérdezd meg az ügyvédtől:
- Milyen munkarendben dolgozik?
- Mit preferál: ha e-mailt írsz, telefonon hívod vagy SMS-ben jelzel neki, hogy kérdésed, új információd van?
- Vészhelyzet esetén - ha az ügyed olyan természetű - hogyan jelezz neki?
- Mikor és miről szólj mindenképp?
Összefoglalás
Az ügyvédek kiválasztása során fontos, hogy Te is jól pozicionáld magadat mint ügyfél. Legyen világos az ügyed, tudd, hol van a probléma, legyél együttműködő és pontos, és tisztázd a kommunikációs elvárásokat.
Ha ezeket a tippeket követed, növelheted annak valószínűségét, hogy az általad kiszemelt ügyvéd is örömmel vállalja majd az ügyedet. Persze egyúttal azt is segítenek felmérni ezek a kérdések, hogy az általad nagy szaktekintélynek tartott, vagy barátaid által jó szívvel ajánlott ügyvéddel az együttműködésed zökkenőmentes lesz-e.
Hiszen ha te munkaidőben egyáltalán nem tudsz telefonálni, az ügyvéd viszont csak munkaidőben elérhető, és akkor is inkább telefonon (és ebben nincs rugalmassága az esetedben), akkor hiába zseniális jogi képviselő, nem fogsz tudni vele együtt dolgozni.
Egy ügyvéd-ügyfél viszony bizalmi viszony, de legalább annyira fontos a munkaszervezés gördülékenysége: a mindkét fél számára könnyen egyeztethető és menedzselhető folyamat. Amikor jó ügyvédet keresel, nem csak szakmailag kiemelkedő szakember után kutatsz, de olyan ügyvéd után is, akivel jó együtt dolgozni.
Ha jogi problémád van, például válás, büntetőügy vagy egyszerű ingatlan adásvétellel kapcsolatos ügy, fordulj ügyvédeinkhez bizalommal.